ČETVRTKOM PREDSTAVLJAMO: TRIATLON KLUB JARUN

• Godina osnivanja: 2006.
  • Broj članova: 57, 21 licencirani
  • Ustrojstvo kluba: Josip Dikon – predsjednik, Zlatko Tomšić – dopredsjednik, Tereza Vuković Butorac, Krešimir Jurlin, Ivica Picig – članovi, Vesna Perišić Dikon – tajnica

2006. godine HTK Mihanović je bio pred raspuštanjem, pa je grupica starih članova odlučila osnovati novi triatlon klub pod nazivom TK “Jarun ” i nastaviti dalje sa bavljenjem i razvijanjem triatlona na ovim prostorima. Osnivači TK Jarun su: Vesna Perišić Dikon, Antonija Kalšan, Iva Ruszkowski, Vlasta Jurlin, Davor Tomšić, dr. Srećko Sladoljev, dr. Predrag Radić, Boris Paj, Boris Mišćin, Velibor Zoričić, dr.Krešimir Jurlin, Željko Lalić i Josip Dikon, trenutni predsjednik kluba.

Triatlon klub Jarun specifičan je po svojim članovima, a oni su ne samo triatlonci nego i svestrani multisportaši te sudionici razno raznih poprilično ekstremnih outdoor aktivnosti. Od mlađih članova jedino je Petra Grčević, kao kadetkinja i juniorka bila prvakinja Hrvatske u akvatlonu. Od medalja osvojenih na međunarodnim natjecanjima Borko Prvan osvojio je 3.mjesto u kategoriji na prvenstvu Europe na Bledu u dugom triatlonu, a Josip Mladin Živković bio je 2016. godine europski prvak u kategoriji na utrci dugog triatlona i 7. na svjetskom prvenstvu, dva puta je sudjelovao na svjetskom prvenstvu u Koni – meki triatlona, 2 puta na svjetskom prvenstvu u distanci IM 70.3 te 2-3 puta na svjetskim biciklističkim prvenstvima. Ima ukupno odrađenih 44 utrka dugih distanci. Tereza  Vuković osvojila je treće mjesto u kategoriji na utrci dugog triatlona u  Češkoj, a ujedno je i prva žena u Hrvatskoj koja je postala Superrandonnerka. Član kluba Dario Ivanagić ima nekoliko zanimljivih rezultata poput Prvenstva Europe u „Double Ironman“ distanci u Sloveniji gdje je osvojio 2. mjesto ukupno, a na utrkama za Svjetski kup u „Double Ironmanu“ osvojio je dvije brončane medalje, na utrci „Double Ironmana“ u Sloveniji osvajao je i 2. mjesto ekipno u sastavu Dario Ivanagić, dr. Pavao Vlahek i Hrvoje Huzanić, a na toj utrci osvojio je i 5.mjesto ukupno. Na prvenstvu Hrvatske u trčanju na 100 km 2013. godine u Zagrebu Dario je osvojio srebrnu medalju. Bio je pobjednik Forrest  Gumpa  za 2012. godinu – za 12 sati prešao je 127 km. U svojoj zbirci ima 10 „Ironman“ distanci od toga 2 standardne utrke u dugom triatlonu i četiri „Double“. Josip Dikon je najstariji natjecatelj na utrkama dugog triatlona u Hrvatskoj, nositelj je 40 odrađenih „Ironman distanci“ od toga 21 standardne utrke u dugom triatlonu, 8 „Double Ironmana“ i 1 „Triple Ironman“ i time najviše u HR, a odmah do njega je Karla Čović iz Varaždina. Najbolje rangirano mjesto u „Double ironman“ distanci mu je ukupno 8. mjesto koje je osvojio u Sloveniji. Uz to Josip ima i preko 100 istrčanih maratona. Damir Ćurić se također može pohvaliti sa „Ironman“ i „Double Ironman“ titulom, kao i mnoštvom odrađenih trail utrka, breveta, trekinga, 100-majlerica, UTMB itd. Kad smo kod Mont Blanc-a tu je i Željko Pale, prvi Hrvat koji je završio UTMB. Zlatko Tomšić je najviše puta bio pobjednik prvenstva kluba. Oana Bacanu je članica kluba koja brani boje Rumunjske. Anita Živković je ove godine osvojila zlato u kategoriji na Korčuli u PH u srednje dugom triatlonu, na istoj distanci nastupili su i Mirela i Dražen Vassung – multi i total sportaši. Svakako ne treba izostaviti ni svestranu multisportašicu za koju nema sporta koji nije isprobala i koja je bila u hrvatskoj ženskoj ekspediciji na Mount Everest – Tea Đurek. Nabrojali bi još i nosioce titule „Ironman finisher“ : Krešimir Jurlin, Boris Mišćin, Goran Hudec, Miro Kožić, Nenad Lovrec, Kristijan Žerjav, Ivica Picig, Boris Igrec, Stanislav Bergant, Mladen Čižić… Najmlađa članica kluba je Irina Sarić, ima tri godine i od prvih mjeseci nastupa na Jarunskoj ligi u pratnji mame, a najstariji je Zlatko Kovačević s osamdeset, koji se natječe od samog nastanka triatlona u Zagrebu, i dan danas je  aktivan. U redovima kluba su osnivač Zagrebačkog Triatlon Saveza – Josip Dikon i osnivač Hrvatskog Triatlon Saveza- Borko Prvan koji je još član i TK Zagreb i TK Split. Klub ima cijelu plejadu Triatlon sudaca i tehničkih delegata na čelu sa Natašom Preis Bedenik. Uz nju tu su Vesna Perišić Dikon, Josip Mladin Živković, Mirko Stiplošek, Martina Barišić,  Valentina Kokotović,  Matija Martinec,  Krešimir Jurlin,  Dario Ivanagić,   Boris Paj,  Velibor Zoričić,  Srećko Sladoljev,  Josip Dikon itd.

Triatlon klub Jarun se bavi organizacijom Jarunske lige, koju je započeo Dragan Janković 1993. god. Liga se sastoji od više disciplina: duatlon, triatlon, kvadratlon, rolatlon, plivtrk, total sport i ini Borkovi sportovi. Prvi Ironman ” Jarunman ” organizirao je,  bio direktor utrke i natjecatelj, Josip Dikon 2005. godine na Jarunu u Zagrebu.

Predsjednik Josip voli istaknuti kako je TK Jarun najiskusniji klub u Hrvatskoj, upravo zato jer je „najstariji“ klub po broju natjecatelja u poznim godinama. No ciljevi kluba idu u drugom smjeru – prikupljanju mlađih članova, a Josip se nada da će se to uskoro i ostvariti dolaskom triatlon trenera u klub. I za kraj dodaje: „ Ako sam nešto ili nekoga zaboravio neka mi se oprosti“.